This web site was copied prior to December 11, 2006. It is now a Federal record managed by the National Archives and Records Administration. External links, forms, and search boxes may not function within this collection. Learn more.   [hide]
109th Congress, 2nd Session
(Header Image - Office of the Clerk)
Skip Navigation
November 13, 2006
Site Map  Help  Search
Home
Office of the Clerk
Member Information
Leadership Information
Congressional Profile
Election Information
Member FAQs
Committee Information
Legislative Activities
Historical Highlights
Public Disclosure
Educational Resources

Home > Member Information > Election Information > 2006 > Nominees for the 110th Congress

Printer Friendly

NOMINEES
FOR THE OFFICE OF
UNITED STATES SENATOR
AND FOR THE OFFICE OF
UNITED STATES REPRESENTATIVE
IN THE ONE HUNDRED TENTH CONGRESS


OCTOBER 31, 2006

COMPILED BY
THE
OFFICE OF PUBLICATION SERVICES
OFFICE OF THE CLERK
UNDER THE DIRECTION OF
KAREN L. HAAS
CLERK OF THE HOUSE OF REPRESENTATIVES
http://clerk.house.gov

FROM OFFICIAL SOURCES FOR THE
ELECTION OF NOVEMBER 7, 2006

LIST OF NOMINEES

(Those marked * are incumbent in the 109th Congress; those marked † served in the House in the 109th Congress; those marked ‡ served in a previous Congress. Number which precedes name of candidate designates Congressional District.)

Alabama

For United States Representative

  1. Jo Bonner,* Republican ......................................... Mobile
    Vivian Sheffield Beckerle, Democrat .................... Mobile
  2. Terry Everett,* Republican ..................................... Rehobeth
    Charles (Chuck) Dean James, Democrat ......... Osark
  3. Mike Rogers,* Republican .................................... Anniston
    Greg A. Pierce, Democrat ...................................... Alexander City
    Mark Edwin Layfield, Independent ....................... Auburn
  4. Robert B. Aderholt,* Republican .......................... Haleyville
    Barbara Bobo, Democrat ....................................... Millport
  5. Robert E. (Bud) Cramer, Jr.,* Democrat ............. Huntsville
  6. Spencer Bachus,* Republican ............................. Vestavia Hills
  7. Artur Davis,* Democrat ........................................... Birmingham

Alaska

For United States Representative
At Large

  • Don Young,* Republican ....................................... Fort Yukon
  • Diane E. Benson, Democrat ................................. Anchorage
  • Alexander Crawford, Libertarian ........................... Anchorage
  • Eva L. Ince, Green ................................................... Anchorage

Arizona

For United States Senator

  • Jon Kyl,* Republican .............................................. Phoenix
  • Jim Pederson, Democrat ...................................... Phoenix
  • Richard Mack, Libertarian ...................................... Pima

For United States Representative

  1. Rick Renzi,* Republican ........................................ Flagstaff
    Ellen Simon, Democrat .......................................... Sedona
    David Schlosser, Libertarian ................................ Flagstaff
  2. Trent Franks,* Republican .................................... Glendale
    John Thrasher, Democrat ..................................... Phoenix
    Powell Gammill, Libertarian ................................. Phoenix
  3. John B. Shadegg,* Republican ............................ Phoenix
    Herb Paine, Democrat ........................................... Phoenix
    Mark Yannone, Libertarian .................................... Phoenix
  4. Don Karg, Republican ............................................ Phoenix
    Ed Pastor,* Democrat ............................................ Phoenix
    Ronald Harders, Libertarian (Write-in) ............... Phoenix
  5. J. D. Hayworth,* Republican ................................. Scottsdale
    Harry Mitchell, Democrat ....................................... Tempe
    Warren Severin, Libertarian .................................. Phoenix
  6. Jeff Flake,* Republican .......................................... Mesa
    Jason M. Blair, Libertarian (Write-in) ................... Laveen
  7. Ron Drake, Republican ......................................... Avondale
    Raúl M. Grijalva,* Democrat ................................ Tucson
    Joe Cobb, Libertarian (Write-in) ........................... Avondale
  8. 1 Randy Graf, Republican ......................................... Green Valley
    Gabrielle Giffords, Democrat ................................ Tucson
    David F. Nolan, Libertarian .................................... Tucson

1 Jim Kolbe* not a candidate.

Arkansas

For United States Representative

  1. Mickey ‘‘Stubby’’ Stumbaugh, Republican .........Cabot
    Marion Berry,* Democrat ........................................Gillett
  2. Andy Mayberry, Republican ...................................Hensley
    Vic Snyder,* Democrat ...........................................Little Rock
  3. John Boozman,* Republican ................................Rogers
    Woodrow Anderson, Democrat ............................Fort Smith
  4. Joe Ross, Republican ...........................................El Dorado
    Mike Ross,* Democrat ...........................................Prescott

California

For United States Senator

  • Richard ‘‘Dick’’ Mountjoy, Republican .................Monrovia
  • Dianne Feinstein,* Democrat ...............................San Francisco
  • Todd Chretien, Green .............................................Oakland
  • Marsha Feinland, Peace and Freedom ..............Berkeley
  • Don J. Grundmann, American Independent ......San Leandro
  • Michael S. Metti, Libertarian ...................................El Cajon

For United States Representative

  1. 1 John W. Jones, Republican ..................................... Davis
    Mike Thompson,* Democrat .................................... St. Helena
    Pamela Elizondo, Green .......................................... Laytonville
    Timothy J. Stock, Peace and Freedom ................... West Sacramento
  2. Wally Herger,* Republican ..................................... Marysville
    A. J. Sekhon, Democrat ........................................... Yuba City
    E. Kent Hinesley, Libertarian ................................. Chico
  3. Daniel E. Lungren,* Republican ............................. Folsom
    Bill Durston, Democrat ............................................ Rancho Cordova
    Michael Roskey, Peace and Freedom ..................... Sacramento
    Douglas Arthur Tuma, Libertarian ........................ Antelope
  4. John T. Doolittle,* Republican ................................ Roseville
    Charlie Brown, Democrat ........................................ Auburn
    Dan Warren, Libertarian ........................................ Truckee
  5. Claire Yan, Republican ............................................ Sacramento
    Doris O. Matsui,* Democrat .................................... Sacramento
    Jeff Kravitz, Green .................................................. Sacramento
    John C. Reiger, Peace and Freedom ....................... Sacramento
  6. Todd Hooper, Republican ........................................ Greenbrae
    Lynn C. Woolsey,* Democrat .................................. Petaluma
    Richard W. Friesen, Libertarian ............................. Fairfax
  7. George Miller,* Democrat ........................................ Martinez
    Camden McConnell, Libertarian ............................ Pittsburg
  8. Mike Denunzio, Republican .................................... San Francisco
    Nancy Pelosi,* Democrat ......................................... San Francisco
    Philip Zimt Berg, Libertarian ................................. San Francisco
    Krissy Keefer, Green ............................................... San Francisco
  9. John ‘‘J.D.’’ Dendulk, Republican ........................... San Leandro
    Barbara Lee,* Democrat .......................................... Oakland
    James Eyer, Libertarian .......................................... Oakland
  10. Darcy Linn, Republican ........................................... Pleasant Hill
    Ellen O. Tauscher,* Democrat ................................ Alamo
  11. Richard W. Pombo,* Republican ............................. Tracy
    Jerry McNerney, Democrat ..................................... Pleasanton
  12. Mike Moloney, Republican ...................................... Foster City
    Tom Lantos,* Democrat ........................................... San Mateo
  13. George I. Bruno, Republican ................................... Alameda
    Fortney Pete Stark,* Democrat .............................. Fremont
  14. Rob Smith, Republican ............................................ Redwood City
    Anna G. Eshoo,* Democrat ..................................... Atherton
    Carol Brouillet, Green ............................................. Palo Alto
    Brian Holtz, Libertarian .......................................... San Carlos
  15. Raymond L. Chukwu, Republican .......................... San Jose
    Michael M. Honda,* Democrat ................................ San Jose
  16. Charel Winston, Republican ................................... Gilroy
    Zoe Lofgren,* Democrat ........................................... San Jose
  17. Anthony R. De Maio, Republican ............................ San Jose
    Sam Farr,* Democrat .............................................. Carmel
  18. John A. Kanno, Republican ..................................... Modesto
    Dennis A. Cardoza,* Democrat ............................... Atwater
  19. George Radanovich,* Republican ............................ Mariposa
    TJ Cox, Democrat ..................................................... Fresno
  20. Jim Costa,* Democrat .............................................. Fresno
  21. Devin Nunes,* Republican ...................................... Tulare
    Steven Haze, Democrat ........................................... Auberry
    John Roger Miller, Green ........................................ Ducor
  22. 1 Kevin McCarthy, Republican .................................. Bakersfield
    Sharon M. Beery, Democrat .................................... Arroyo Grande
  23. Victor D. Tognazzini, Republican ........................... Santa Maria
    Lois Capps,* Democrat ............................................ Santa Barbara
  24. Elton Gallegly,* Republican .................................... Simi Valley
    Jill M. Martinez, Democrat ..................................... Thousand Oaks
  25. Howard P. ‘‘Buck’’ McKeon,* Republican ............... Santa Clarita
    Robert Rodriguez, Democrat ................................... Barstow
    David W. Erickson, Libertarian .............................. Lancaster
  26. David Dreier,* Republican ...................................... San Dimas
    Cynthia Rodriguez Matthews, Democrat ............... La Verne
    Ted Brown, Libertarian ........................................... San Gabriel
    Elliott Graham, American Independent ................. Glendale
  27. Peter Hankwitz, Republican ................................... Northridge
    Brad Sherman,* Democrat ...................................... Sherman Oaks
  28. Stanley Kimmel Kesselman, Republican ............... Valley Village
    Howard L. Berman,* Democrat .............................. North Hollywood
    Byron De Lear, Green .............................................. Sherman Oaks
    Kelley L. Ross, Libertarian ..................................... Sherman Oaks
  29. William J. Bodell, Republican ................................. La Canada
    Adam B. Schiff,* Democrat ..................................... Burbank
    Jim Keller, Libertarian ............................................ Pasadena
    Lynda L. Llamas, Peace and Freedom ................... Alhambra
    William M. Paparian, Green ................................... Pasadena
  30. David Nelson Jones, Republican ............................. Beverly Hills
    Henry A. Waxman,* Democrat ............................... Los Angeles
    Adele M. Cannon, Peace and Freedom ................... Los Angeles
  31. Xavier Becerra,* Democrat ..................................... Los Angeles
  32. Hilda L. Solis,* Democrat ........................................ El Monte
    Leland Faegre, Libertarian ..................................... West Covina
  33. Diane E. Watson,* Democrat .................................. Los Angeles
  34. Wayne Miller, Republican ....................................... South Gate
    Lucille Roybal-Allard,* Democrat ........................... Los Angeles
  35. Maxine Waters,* Democrat ..................................... Los Angeles
    Paul T. Ireland, Libertarian .................................... Gardena
    Gordon Michael Mego, American Independent ..... Hawthorne
  36. Brian Gibson, Republican ........................................ El Segundo
    Jane Harman,* Democrat ....................................... Venice
    Mike Binkley, Libertarian ....................................... Torrance
    James R. Smith, Peace and Freedom ..................... Venice
  37. Juanita Millender-McDonald,* Democrat .............. Carson
    Herb Peters, Libertarian ......................................... Carson
  38. Sidney W. Street, Republican ................................. Hacienda Heights
    Grace F. Napolitano,* Democrat ............................. Norwalk
  39. James L. Andion, Republican ................................. Los Angeles
    Linda T. Sánchez,* Democrat ................................. Lakewood
  40. Edward R. Royce,* Republican ............................... Fullerton
    Florice Orea Hoffman, Democrat ............................ Orange
    Philip H. Inman, Libertarian .................................. Fullerton
  41. Jerry Lewis,* Republican ........................................ Redlands
    Louie A. Contreras, Democrat ................................ Hesperia
  42. Gary G. Miller,* Republican ................................... Diamond Bar
  43. Scott Folkens, Republican ....................................... Bloomington
    Joe Baca,* Democrat ................................................ Rialto
  44. Ken Calvert,* Republican ........................................ Corona
    Louis Vandenberg, Democrat .................................. Riverside
    Kevin Akin, Peace and Freedom ............................. Riverside
  45. Mary Bono,* Republican .......................................... Palm Springs
    David Roth, Democrat ............................................. La Quinta
  46. Dana Rohrabacher,* Republican ............................. Huntington Beach
    Jim Brandt, Democrat ............................................. Long Beach
    Dennis Chang, Libertarian ..................................... Seal Beach
  47. Tan Nguyen, Republican ......................................... Garden Grove
    Loretta Sanchez,* Democrat ................................... Anaheim
  48. John Campbell,* Republican ................................... Irvine
    Steve Young, Democrat ........................................... Irvine
    Bruce Cohen, Libertarian ........................................ Dana Point
  49. Darrell E. Issa,* Republican ................................... Vista
    Jeeni Criscenzo, Democrat ...................................... Oceanside
    Lars R. Grossmith, Libertarian .............................. Oceanside
  50. Brian P. Bilbray,* Republican ................................ Carlsbad
    Francine Busby, Democrat ...................................... Cardiff
    Miriam E. Clark, Peace and Freedom .................... Encinitas
    Paul King, Libertarian ............................................ Carlsbad
  51. Blake L. Miles, Republican ..................................... El Centro
    Bob Filner,* Democrat ............................................. San Diego
    Dan Litwin, Libertarian .......................................... San Diego
  52. Duncan Hunter,* Republican .................................. Alpine
    John Rinaldi, Democrat ........................................... San Diego
    Michael Benoit, Libertarian .................................... Santee
  53. John ‘‘Woody’’ Woodrum, Republican ..................... San Diego
    Susan A. Davis,* Democrat ..................................... San Diego
    Ernie Lippe, Libertarian ......................................... San Diego

1 William M. Thomas* not a candidate.

Colorado

For United States Representative

  1. Diana DeGette,* Democrat ...................................... Denver
    Thomas D. Kelly, Green .......................................... Englewood
  2. Rich Mancuso, Republican ...................................... Evergreen
    Mark Udall,* Democrat ........................................... El Dorado Springs
    J. A. Calhoun, Green ............................................... Empire
    Norm Olsen, Libertarian ......................................... Northglenn
  3. Scott Tipton, Republican ......................................... Cortez
    John T. Salazar,* Democrat .................................... Manassa
    Bruce E. Lohmiller, Green, Write-in ...................... Grand Junction
    Bert L. Sargent, Libertarian ................................... Hotchkiss
  4. Marilyn N. Musgrave,* Republican ........................ Fort Morgan
    Angie Paccione, Democrat ....................................... Fort Collins
    Eric Eidsness, Reform .............................................. Fort Collins
  5. 1 Doug Lamborn, Republican ..................................... Colorado Springs
    Jay Fawcett, Democrat ............................................ Colorado Springs
    Richard D. Hand, Republican, Write-in ................. Colorado Springs
    Gregory S. Hollister, Republican, Write-in ............ Colorado Springs
    Brian X. Scott, Democrat, Write-in ........................ Colorado Springs
  6. Thomas G. Tancredo,* Republican ......................... Littleton
    Bill Winter, Democrat .............................................. Castle Rock
    Juan B. Botero, Republican, Write-in .................... Littleton
    Jack J. Woehr, Libertarian ..................................... Golden
  7. 2 Rick O’Donnell, Republican ..................................... Lakewood
    Ed Perlmutter, Democrat ........................................ Golden
    Dave Chandler, Green ............................................. Arvada
    John Heckman, Concerns of the People, Write-in Lakewood
    Roger McCarville, American Constitution Party ... Arvada
    Steve Moore, Democrat, Write-in ............................ Lakewood
    John David Sexton, Write-in ................................... Denver

1 Joel Hefley* not a candidate.
2 Bob Beauprez* not a candidate for re-election; nominated for Governor.

Connecticut

For United States Senator

  • 1Alan Schlesinger, Republican ................................. Woodbridge
  • Ned Lamont, Democrat ........................................... Greenwich
  • Ralph A. Ferrucci, Green ......................................... New Haven
  • Timothy A. Knibbs, Concerned Citizens ................ Plantsville
  • Joseph I. Lieberman,* Connecticut for Lieberman .... New Haven

For United States Representative

  1. Scott MacLean, Republican ..................................... East Hartland
    John B. Larson,* Democrat ..................................... East Hartford
  2. Rob Simmons,* Republican ..................................... Stonington
    Joe Courtney, Democrat .......................................... Vernon
  3. Joseph Vollano, Republican ..................................... Branford
    Rosa L. DeLauro,* Democrat .................................. New Haven
    Daniel A. Sumrall, Green ........................................ New Haven
  4. Christopher Shays,* Republican ............................. Bridgeport
    Diane Farrell, Democrat .......................................... Westport
    Richard Z. Duffee, Green ......................................... Stamford
    Philip Z. Maymin, Libertarian ................................ Cos Cob
  5. Nancy L. Johnson,* Republican .............................. New Britain
    Chris Murphy, Democrat, Working Families ......... Cheshire

1 Joseph I. Lieberman* defeated in primary; running as an Independent.

Delaware

For United States Senator

  • Jan Ting, Republican ............................................... Wilmington
  • Thomas R. Carper,* Democrat ................................ Wilmington
  • William E. Morris, Libertarian ............................... Wilmington

For United States Representative
At Large

  • Michael N. Castle,* Republican .............................. Wilmington
  • Dennis Spivack, Democrat ...................................... Wilmington
  • Karen M. Hartley-Nagle, Independent ................... Dover
  • Michael Berg, Green ................................................ Wilmington

Florida

For United States Senator

  • Katherine Harris,† Republican ............................... Tampa
  • Bill Nelson,* Democrat ............................................ Tallahassee
  • Floyd Ray Frazier, No Party Affiliation ................. Eatonville
  • Brian Moore, No Party Affiliation .......................... Spring Hill
  • Belinda Noah, No Party Affiliation ........................ Tampa
  • Roy Tanner, No Party Affiliation ............................ Oviedo
  • Lawrence Scott, Write-in ......................................... Aripeka
  • Bernard Senter, Write-in ......................................... Miami

For United States Representative

  1. Jeff Miller,* Republican ........................................... Chumuckla
    Joe Roberts, Democrat ............................................. Gulf Breeze
  2. Allen Boyd,* Democrat ............................................ Monticello
  3. Corrine Brown,* Democrat ...................................... Jacksonville
  4. Ander Crenshaw,* Republican ................................ Jacksonville
    Robert J. Harms, Democrat .................................... Jacksonville
    John Blade, Write-in ................................................ Jacksonville
  5. Ginny Brown-Waite,* Republican ........................... Crystal River
    John Russell, Democrat ........................................... Dade City
  6. Cliff Stearns,* Republican ....................................... Ocala
    David E. Bruderly, Democrat .................................. Gainesville
  7. John L. Mica,* Republican ...................................... Winter Park
    John F. Chagnon, Democrat .................................... St. Augustine
  8. Ric Keller,* Republican ........................................... Orlando
    Charlie Stuart, Democrat ........................................ Orlando
    Wes Hoaglund, No Party Affiliation ....................... Orlando
    Clay O. Hill, Write-in .............................................. Kissimmee
    D. J. Mauro, Write-in .............................................. Tavares
    Larry Sapp, Write-in ................................................ Ocala
  9. 1 Gus Michael Bilirakis, Republican ......................... Holiday
    Phyllis Busansky, Democrat ................................... Tampa
    Andrew Pasayan, Write-in ...................................... Holiday
  10. C. W. Bill Young,* Republican ................................ Indian Shores
    Samm Simpson, Democrat ...................................... Dunedin
    Salvatore A. Fiorella, Write-in ................................ Hillsboro Beach
  11. 2 Eddie Adams, Jr., Republican ................................. Tampa
    Kathy Castor, Democrat .......................................... Tampa
    Jim Greenwald, Write-in ......................................... Gulfport
    R. J. Spencer, Write-in ............................................ Tampa
  12. Adam H. Putnam,* Republican .............................. Bartow
    Ed Bowlin, No Party Affiliation .............................. Lake Wales
    Joe Viscusi, No Party Affiliation ............................. Lakeland
  13. 3 Vern Buchanan, Republican .................................... Sarasota
    Christine Jennings, Democrat ................................ Sarasota
  14. Connie Mack,* Republican ...................................... Fort Myers
    Robert M. Neeld, Democrat ..................................... Cape Coral
    Dan, Write-in ............................................................ Naples
    Richard Grayson, Write-in ...................................... Davie
  15. Dave Weldon,* Republican ...................................... Palm Bay
    Bob Bowman, Democrat .......................................... Melbourne
  16. 4 Mark Foley,* Republican ......................................... Jupiter
    Joe Negron, Republican ........................................... Stuart
    Tim Mahoney, Democrat ......................................... Palm Beach Gardens
    Emmie Ross, No Party Affiliation .......................... Port St. Lucie
  17. Kendrick B. Meek,* Democrat ................................ Miami
    Eric Simpson, Write-in ............................................ Miami
  18. Ileana Ros-Lehtinen,* Republican .......................... Miami
    David ‘‘Big Dave’’ Patlak, Democrat ....................... Miami Beach
    Margaret Trowe, Write-in ....................................... Miami
  19. Robert Wexler,* Democrat ...................................... Boca Raton
  20. Debbie Wasserman Schultz,* Democrat ................. Weston
  21. Lincoln Diaz-Balart,* Republican ........................... Miami
    Frank J. Gonzalez, Democrat .................................. Miami
  22. E. Clay Shaw, Jr.,* Republican .............................. Ft. Lauderdale
    Ron Klein, Democrat ................................................ Boca Raton
    Neil Evangelista, No Party Affiliation ................... Boca Raton
  23. Alcee L. Hastings,* Democrat ................................. Miramar
  24. Tom Feeney,* Republican ........................................ Oviedo
    Clint Curtis, Democrat ............................................ Titusville
  25. Mario Diaz-Balart,* Republican ............................. Miami
    Michael Calderin, Democrat ................................... Miami

1 Michael Bilirakis* not a candidate.
2 Jim Davis* not a candidate for re-election; nominated for Governor.
3 Katherine Harris* not a candidate for re-election; nominated for Senator.
4 Mark Foley* not a candidate for re-election; however, his name will appear on the ballot, and his votes will count for Joe Negron.

Georgia

For United States Representative

  1. Jack Kingston,* Republican .................................... Savannah
    Jim Nelson, Democrat ............................................. Savannah
  2. Bradley C. Hughes, Republican .............................. Blakely
    Sanford D. Bishop, Jr.,* Democrat ......................... Albany
  3. Lynn Westmoreland,* Republican .......................... Grantville
    Mike McGraw, Democrat ......................................... Newnan
  4. 1 Catherine Davis, Republican .................................. Stone Mountain
    Henry C. ‘‘Hank’’ Johnson, Jr., Democrat .............. Decatur
    Loren Collins, Write-in ............................................ Atlanta
  5. John Lewis,* Democrat ........................................... Atlanta
    Eleanor Garcia, Write-in ......................................... Atlanta
  6. Tom Price,* Republican ........................................... Roswell
    Steve Sinton, Democrat ........................................... Marietta
  7. John Linder,* Republican ........................................ Duluth
    Allan Burns, Democrat ............................................ Lilburn
  8. Mac Collins,‡ Republican .......................................... Jackson
    Jim Marshall,* Democrat ........................................ Macon
  9. Nathan Deal,* Republican ...................................... Gainesville
    John D. Bradbury, Democrat .................................. Rising Fawn
    Brian Russell Brown, Write-in ................................ Augusta
  10. Charlie Norwood,* Republican ................................ Evans
    Terry Holley, Democrat ........................................... Grovetown
  11. Phil Gingrey,* Republican ....................................... Marietta
    Patrick Samuel Pillion, Democrat .......................... Carrollton
    William Satterwhite, Write-in ................................ Douglas
  12. Max Burns,‡ Republican ........................................... Sylvania
    John Barrow,* Democrat ......................................... Athens
  13. Deborah Travis Honeycutt, Republican ................. Riverdale
    David Scott,* Democrat ........................................... Atlanta

1 Cynthia McKinney* defeated in primary.

Hawaii

For United States Senator

  • Cynthia Thielen, Republican ................................... Kailua
  • Daniel K. Akaka,* Democrat ................................... Honolulu
  • Lloyd Jeffrey Mallan, Libertarian .......................... Kapaa

For United States Representative

  1. Richard (Noah) Hough, Republican ........................ Honolulu
    Neil Abercrombie,* Democrat ................................. Honolulu
  2. 1 Bob Hogue, Republican ............................................ Kailua
    Mazie K. Hirono, Democrat ..................................... Honolulu

1 Ed Case* not a candidate for re-election; unsuccessful nominee for Senator.

Idaho

For United States Representative

  1. 1 Bill Sali, Republican ................................................ Kuna
    Larry Grant, Democrat ............................................ Fruitland
    Dave Olson, Independent ........................................ St. Maries
    Andy Hedden-Nicely, Natural Law ........................ Boise
    Paul Smith, Constitution ......................................... Letha
  2. Michael K. Simpson,* Republican .......................... Blackfoot
    Jim Hansen, Democrat ............................................ Boise
    Cameron Forth, Independent .................................. Victor
    Travis J. Hedrick, Constitution .............................. Buhl

1 C. L. ‘‘Butch’’ Otter* not a candidate for re-election; nominated for Governor.

Illinois

For United States Representative

  1. Jason E. Tabour, Republican .................................. Evergreen Park
    Bobby L. Rush,* Democrat ...................................... Chicago
  2. Robert Belin, Republican ......................................... Lansing
    Jesse L. Jackson, Jr.,* Democrat ............................ Chicago
    Anthony W. Williams, Libertarian ......................... Dolton
  3. Raymond G. Wardingley, Republican ..................... Chicago
    Daniel Lipinski,* Democrat ..................................... Western Springs
  4. Ann Melichar, Republican ....................................... Chicago
    Luis V. Gutierrez,* Democrat ................................. Chicago
  5. Kevin Edward White, Republican ........................... Chicago
    Rahm Emanuel,* Democrat .................................... Chicago
  6. 1 Peter J. Roskam, Republican .................................. Wheaton
    L. Tammy Duckworth, Democrat ........................... Hoffman Estates
  7. Charles Hutchinson, Republican ............................ Chicago
    Danny K. Davis,* Democrat .................................... Chicago
  8. David McSweeney, Republican ............................... Barrington Hills
    Melissa L. Bean,* Democrat ................................... Barrington
  9. Michael P. Shannon, Republican ............................ Park Ridge
    Janice D. Schakowsky,* Democrat ......................... Evanston
  10. Mark Steven Kirk,* Republican .............................. Highland Park
    Daniel J. Seals, Democrat ....................................... Wilmette
  11. Jerry Weller,* Republican ....................................... Morris
    John Pavich, Democrat ............................................ Beecher
  12. Jerry F. Costello,* Democrat ................................... Belleville
  13. Judy Biggert,* Republican ...................................... Hinsdale
    Joseph Shannon, Democrat ..................................... Woodridge
  14. J. Dennis Hastert,* Republican .............................. Yorkville
    Jonathan ‘‘John’’ Laesch, Democrat ....................... Newark
  15. Timothy V. Johnson,* Republican .......................... Urbana
    David Gill, Democrat ............................................... Clinton
  16. Donald A. Manzullo,* Republican ........................... Egan
    Richard D. Auman, Democrat ................................. Galena
  17. 2 Andrea Zinga, Republican ....................................... Coal Valley
    Phil Hare, Democrat ................................................ Rock Island
  18. Ray LaHood,* Republican ....................................... Peoria
    Steve Waterworth, Democrat .................................. Easton
  19. John Shimkus,* Republican .................................... Collinsville
    Danny L. Stover, Democrat ..................................... Centralia

1 Henry J. Hyde* not a candidate.
2 Lane Evans* not a candidate.

Indiana

For United States Senator

  • Richard G. Lugar,* Republican ............................... Indianapolis
  • Steve Osborn, Libertarian ....................................... LaPorte
  • Mark Pool, Independent (Write-in) ......................... Indianapolis
  • Jack H. Baldwin, Write-in ....................................... Westfield

For United States Representative

  1. Mark J. Leyva, Republican ..................................... Highland
    Peter J. Visclosky,* Democrat ................................. Merrillville
    Charles E. Barman, Independent ........................... Crown Point
  2. Chris Chocola,* Republican ..................................... Bristol
    Joe Donnelly, Democrat ........................................... Granger
  3. Mark E. Souder,* Republican ................................. Fort Wayne
    Thomas Hayhurst, Democrat .................................. Fort Wayne
  4. Steve Buyer,* Republican ........................................ Monticello
    David Sanders, Democrat ........................................ West Lafayette
  5. Dan Burton,* Republican ........................................ Indianapolis
    Katherine Fox Carr, Democrat ............................... Indianapolis
    John Miller, Independent (Write-in) ...................... Greenfield
  6. Mike Pence,* Republican ......................................... Columbus
    Barry A. Welsh, Democrat ...................................... Laurel
  7. Eric Dickerson, Republican ..................................... Sheridan
    Julia Carson,* Democrat ......................................... Indianapolis
    John Leroy Plemons, Independent (Write-in) ........ Beech Grove
  8. John N. Hostettler,* Republican ............................. Blairsville
    Brad Ellsworth, Democrat ....................................... Evansville
  9. Michael E. Sodrel,* Republican .............................. New Albany
    Baron P. Hill,‡ Democrat .......................................... Seymour
    Donald W. Mantooth, Republican (Write-in) ......... Salem
    D. Eric Schansberg, Libertarian ............................. Jeffersonville

Iowa

For United States Representative

  1. 1 Mike Whalen, Republican ....................................... Bettendorf
    Bruce Braley, Democrat .......................................... Waterloo
    James F. Hill, Pirate ............................................... Eldridge
    Albert W. Schoeman, Nominated by Petition ........ Waterloo
  2. James A. Leach,* Republican ................................. Iowa City
    Dave Loebsack, Democrat ....................................... Mt. Vernon
  3. Jeff Lamberti, Republican ....................................... Ankeny
    Leonard L. Boswell,* Democrat .............................. Des Moines
    Helen Meyers, Socialist Workers ............................ Des Moines
  4. Tom Latham,* Republican ...................................... Alexander
    Selden E. Spencer, Democrat .................................. Huxley
  5. Steve King,* Republican .......................................... Kiron
    Joyce Schulte, Democrat .......................................... Creston
    Cheryl L. Brodersen, Nominated by Petition ........ Denison
    Roy Nielsen, Nominated by Petition ...................... Orange City

1 Jim Nussle* not a candidate for re-election; nominated for Governor.

Kansas

For United States Representative

  1. Jerry Moran,* Republican ....................................... Hays
    John Doll, Democrat ................................................ Garden City
    Sylvester Cain, Reform ............................................ St. Marys
  2. Jim Ryun,* Republican ............................................ Topeka
    Nancy Boyda, Democrat .......................................... Topeka
    Roger D. Tucker, Reform ......................................... Ottawa
  3. Chuck Ahner, Republican ........................................ Overland Park
    Dennis Moore,* Democrat ....................................... Lenexa
    Robert A. Conroy, Reform ....................................... Shawnee
  4. Todd Tiahrt,* Republican ........................................ Goddard
    Garth J. McGinn, Democrat .................................... Bel Aire
    Joy R. Holt, Reform ................................................. Kansas City

Kentucky

For United States Representative

  1. Ed Whitfield,* Republican ....................................... Hopkinsville
    Tom Barlow, Democrat ............................................ Paducah
  2. Ron Lewis,* Republican ........................................... Cecilia
    Mike Weaver, Democrat .......................................... Radcliff
  3. Anne M. Northup,* Republican .............................. Louisville
    John Yarmuth, Democrat ........................................ Harrods Creek
    Donna Walker Mancini, Libertarian ...................... Louisville
    W. Ed Parker, Constitution ..................................... Louisville
  4. Geoff Davis,* Republican ......................................... Hebron
    Ken Lucas,‡ Democrat ............................................... Union
    Brian Houillion, Libertarian ................................... Walton
  5. Harold Rogers,* Republican .................................... Somerset
    Kenneth Stepp, Democrat ....................................... Barbourville
  6. Ben Chandler,* Democrat ....................................... Versailles
    Paul Ard, Libertarian .............................................. Nicholasville

Louisiana

For United States Representative

  1. 1 Bobby Jindal,* Republican ...................................... Kenner
    David Gereighty, Democrat ..................................... Metairie
    Stacey Tallitsch, Democrat ...................................... Metairie
    Peter Beary, Libertarian ......................................... River Ridge
  2. Eric T. Bradley, Republican .................................... New Orleans
    Joseph ‘‘Joe’’ Lavigne, Republican .......................... New Orleans
    Lawrence William ‘‘Lance’’ von Uhde III, Republican ........... New Orleans
    Scott Barron, Democrat ........................................... New Orleans
    Regina Bartholomew, Democrat ............................. New Orleans
    Karen Carter, Democrat .......................................... New Orleans
    Troy ‘‘C’’ Carter, Democrat ...................................... New Orleans
    Deven ‘‘D. C.’’ Collins, Democrat ............................ Baton Rouge
    John Edwards, Democrat ........................................ New Orleans
    William J. Jefferson,* Democrat ............................. New Orleans
    M. V. ‘‘Vinny’’ Mendoza, Democrat ......................... Kenner
    Derrick Shepherd, Democrat ................................... Marrero
    Gregory W. ‘‘Rhumbline’’ Kahn, Libertarian ......... New Orleans
  3. Craig Romero, Republican ....................................... New Iberia
    Olangee ‘‘OJ’’ Breech, Democrat ............................. LaPlace
    Charlie Melancon,* Democrat ................................. Napoleonville
    James Lee Blake, Jr., Libertarian .......................... Franklin
  4. Chester T. Kelley, Republican ................................ Shreveport
    Jim McCrery,* Republican ...................................... Shreveport
    Artis R. Cash, Sr., Democrat ................................... Shreveport
    Patti Cox, Democrat ................................................. Shreveport
  5. Rodney Alexander,* Republican ............................. Quitman
    Gloria Williams Hearn, Democrat .......................... Pineville
    Brent Sanders, Libertarian ..................................... Alexandria
    John Watts, Other ................................................... Bastrop
  6. Richard H. Baker,* Republican .............................. Baton Rouge
    Richard M. Fontanesi, Libertarian ......................... Baton Rouge
  7. Charles W. Boustany, Jr.,* Republican .................. Lafayette
    Mike Stagg, Democrat ............................................. Lafayette

1 In Louisiana, the congressional election on November 7, 2006, is an open (nonpartisan) primary election. To be elected on November 7, a candidate must receive a majority of the vote. A run-off election is scheduled for December 9, 2006, for those seats for which none of the candidates received the requisite majority, or for a tie (see Foster v. Love, 522 U.S. 67).

Maine

For United States Senator

  • Olympia J. Snowe,* Republican .............................. Auburn
  • Jean M. Hay Bright, Democrat ............................... Dixmont
  • William H. Slavick, Independent (Unenrolled) ...... Portland

For United States Representative

  1. Darlene J. Curley, Republican ................................ Scarborough
    Thomas H. Allen,* Democrat .................................. Portland
    Dexter J. Kamilewicz, Independent (Unenrolled) Harpswell
  2. Laurence S. D’Amboise, Republican ....................... Lisbon
    Michael H. Michaud,* Democrat ............................ East Millinocket

Maryland

For United States Senator

  • 1Michael S. Steele, Republican ................................. Annapolis
  • Benjamin L. Cardin,† Democrat .............................. Catonsville
  • Lih Young, Democrat (Write-in) ............................. Rockville
  • Kevin Zeese, Green .................................................. Takoma Park

For United States Representative

  1. Wayne T. Gilchrest,* Republican ............................ Kennedyville
    Jim Corwin, Democrat ............................................. Severna Park
  2. Jimmy Mathis, Republican ..................................... Cockeysville
    C. A. Dutch Ruppersberger,* Democrat ................. Cockeysville
  3. 2 John White, Republican .......................................... Annapolis
    John P. Sarbanes, Democrat ................................... Towson
    Charles Curtis McPeek, Sr., Libertarian ............... Columbia
  4. Michael Moshe Starkman, Republican ................... Rockville
    Albert Russell Wynn,* Democrat ............................ Mitchellville
  5. Steny H. Hoyer,* Democrat ..................................... Mechanicsville
    Peter Kuhnert, Constitution ................................... Martinsburg
    Steve Warner, Green ............................................... California
  6. Roscoe G. Bartlett,* Republican ............................. Frederick
    Andrew Duck, Democrat ......................................... Brunswick
    Robert E. Kozak, Green ........................................... Frederick
  7. Elijah E. Cummings,* Democrat ............................ Baltimore
  8. Jeffrey M. Stein, Republican ................................... Chevy Chase
    Chris Van Hollen,* Democrat ................................. Kensington
    Gerard P. Giblin, Green .......................................... Silver Spring

1 Paul S. Sarbanes* not a candidate.
2 Benjamin L. Cardin* not a candidate for re-election; nominated for Senator.

Massachusetts

For United States Senator

  • Kenneth G. Chase, Republican ............................... Belmont
  • Edward M. Kennedy,* Democrat ............................ Barnstable

For United States Representative

  1. John W. Olver,* Democrat ...................................... Amherst
    William H. Szych, Unenrolled ................................. Hatfield
  2. Richard E. Neal,* Democrat .................................... Springfield
  3. James P. McGovern,* Democrat ............................. Worcester
  4. Barney Frank,* Democrat ....................................... Newton
  5. Martin T. Meehan,* Democrat ................................ Lowell
  6. Richard W. Barton, Republican .............................. Manchester-By-The-Sea
    John F. Tierney,* Democrat .................................... Salem
  7. Edward J. Markey,* Democrat ............................... Malden
  8. Michael E. Capuano,* Democrat ............................. Somerville
    Laura Garza, Socialist Workers .............................. Boston
  9. Jack E. Robinson, Republican ................................. Brockton
    Stephen F. Lynch,* Democrat ................................. South Boston
  10. Jeffrey K. Beatty, Republican ................................. Harwich
    William D. Delahunt,* Democrat ........................... Quincy
    Peter A. White, Independent ................................... Yarmouth

Michigan

For United States Senator

  • Michael Bouchard, Republican ............................... Royal Oak
  • Debbie Stabenow,* Democrat .................................. Lansing
  • W. Dennis FitzSimons, U.S. Taxpayers ................. Berrien Springs
  • Leonard Schwartz, Libertarian ............................... Oak Park
  • David Sole, Green .................................................... Detroit

For United States Representative

  1. Don Hooper, Republican .......................................... Iron River
    Bart Stupak,* Democrat .......................................... Menominee
    David J. Newland, Green ........................................ Bellaire
    Ken Proctor, Libertarian ......................................... Charlotte
    Joshua J. Warren, U.S. Taxpayers ......................... Palmer
  2. Peter Hoekstra,* Republican ................................... Holland
    Kimon Kotos, Democrat ........................................... North Muskegon
    Ronald E. Graeser, U.S. Taxpayers ........................ Fremont
    Steven Van Til, Libertarian .................................... Holland
  3. Vernon J. Ehlers,* Republican ................................ Grand Rapids
    James R. Rinck, Democrat ...................................... Grand Rapids
    Rodger Gurk, Green ................................................. Wyoming
    Jeff A. Steinport, Libertarian .................................. Grand Rapids
  4. Dave Camp,* Republican ......................................... Midland
    Mike Huckleberry, Democrat .................................. Greenville
    John Emerick, U.S. Taxpayers ............................... Mt. Pleasant
    Allitta Hren, Libertarian ......................................... Big Rapids
  5. Eric J. Klammer, Republican .................................. Saginaw
    Dale E. Kildee,* Democrat ...................................... Flint
    Ken Mathenia, Green .............................................. Grand Blanc
    Steve Samoranski II, Libertarian ........................... Armada
  6. Fred Upton,* Republican ......................................... St. Joseph
    Kim Clark, Democrat ............................................... Three Oaks
    Kenneth E. Howe, Libertarian ................................ Grand Rapids
  7. 1 Tim Walberg, Republican ........................................ Tipton
    Sharon Marie Renier, Democrat ............................. Munith
    David Horn, U.S. Taxpayers ................................... Jackson
    Robert L. Hutchinson, Libertarian ......................... Dexter
  8. Mike Rogers,* Republican ....................................... Brighton
    Jim Marcinkowski, Democrat ................................. Brighton
    Dick Gach, Libertarian ............................................ Bloomfield
    Aaron Stuttman, Green ........................................... Lansing
  9. Joe Knollenberg,* Republican ................................. Bloomfield Hills
    Nancy Skinner, Democrat ....................................... Birmingham
    Matthew R. Abel, Green .......................................... West Bloomfield
    Adam Goodman, Libertarian .................................. Waterford
  10. Candice S. Miller,* Republican ............................... Harrison Township
    Robert Denison, Democrat ...................................... Shelby Township
    Mark Byrne, Libertarian ......................................... Port Huron
    Candace Ruth Caveny, Green ................................. Lapeer
    Richard F. Gualdoni, U.S. Taxpayers ..................... Lapeer
  11. Thaddeus G. McCotter,* Republican ...................... Livonia
    Tony Trupiano, Democrat ........................................ Dearborn Heights
    Charles E. Tackett, U.S. Taxpayers ....................... Belleville
    John T. Tatar, Libertarian ...................................... Livonia
  12. Randell J. Shafer, Republican ................................. St. Clair Shores
    Sander M. Levin,* Democrat .................................. Royal Oak
    Andy Lecureaux, Libertarian .................................. Hazel Park
    Art Myatt, Green ...................................................... Pleasant Ridge
    Jerome S. White, No Party Affiliation ................... Lathrup Village
  13. Carolyn C. Kilpatrick,* Democrat .......................... Detroit
  14. Chad Miles, Republican ........................................... Dearborn
    John Conyers, Jr.,* Democrat ................................. Detroit
  15. John D. Dingell,* Democrat .................................... Dearborn
    Robert F. Czak, U.S. Taxpayers ............................. Woodhaven
    Aimee Smith, Green ................................................. Ann Arbor
    Gregory Stempfle, Libertarian ................................ Dearborn Heights

1 John J. H. ‘‘Joe’’ Schwarz* defeated in primary.

Minnesota

For United States Senator

  • 1Mark R. Kennedy,† Republican ............................... St. Paul
  • Amy Klobuchar, Democratic-Farmer-Labor ........... St. Paul
  • Michael James Cavlan, Green ................................ Minneapolis
  • Robert Fitzgerald, Independence ............................ Rothsay
  • Ben Powers, Constitution ........................................ Austin

For United States Representative

  1. Gil Gutknecht,* Republican .................................... Rochester
    Tim Walz, Democratic-Farmer-Labor ..................... Mankato
  2. John Kline,* Republican .......................................... Lakeville
    Coleen Rowley, Democratic-Farmer-Labor ............ Apple Valley
    Douglas Williams, Independence ............................ Chaska
  3. Jim Ramstad,* Republican ...................................... Minnetonka
    Wendy Wilde, Democratic-Farmer-Labor ............... Edina
  4. Obi Sium, Republican .............................................. Oakdale
    Betty McCollum,* Democrat ................................... St. Paul
  5. 2 Alan Fine, Republican ............................................. Minneapolis
    Keith Ellison, Democratic-Farmer-Labor ............... Minneapolis
    Tammy Lee, Independence ...................................... Golden Valley
    Jay Pond, Green ....................................................... Minneapolis
  6. 3 Michele Bachmann, Republican .............................. Stillwater
    Patty Wetterling, Democratic-Farmer-Labor ......... St. Joseph
    John Paul Binkowski, Independence ...................... St. Marys Point
  7. Michael J. Barrett, Republican ............................... Browerville
    Collin C. Peterson,* Democrat ................................ Detroit Lakes
    Ken Lucier, Constitution ......................................... Moorhead
  8. Rod Grams,‡ Republican ........................................... St. Francis
    James L. Oberstar,* Democrat ............................... Chisholm
    Harry Welty, Unity .................................................. Duluth

1 Mark Dayton* not a candidate.
2 Martin Olav Sabo* not a candidate.
3 Mark R. Kennedy* not a candidate for re-election; nominated for Senator.

Mississippi

For United States Senator

  • Trent Lott,* Republican ........................................... Pascagoula
  • Erik R. Fleming, Democrat ..................................... Clinton
  • Harold M. Taylor, Libertarian ................................ Nesbit

For United States Representative

  1. Roger F. Wicker,* Republican ................................. Tupelo
    James K. (Ken) Hurt, Democrat ............................. Verona
  2. Yvonne R. Brown, Republican ................................ Tchula
    Bennie G. Thompson,* Democrat ........................... Bolton
  3. Charles W. ‘‘Chip’’ Pickering,* Republican ............ Hebron
    Jim Giles, Independent ............................................ Pearl
    Lamonica L. Magee, Reform ................................... Hattiesburg
  4. Randy McDonnell, Republican ................................ Biloxi
    Gene Taylor,* Democrat .......................................... Bay St. Louis

Missouri

For United States Senator

  • James M. Talent,* Republican ................................ Chesterfield
  • Claire McCaskill, Democrat .................................... St. Louis
  • Frank Gilmour, Libertarian .................................... Manchester
  • Lydia Lewis, Progressive ......................................... St. Louis

For United States Representative

  1. Mark J. Byrne, Republican ..................................... Ferguson
    Wm. Lacy Clay,* Democrat ..................................... St. Louis
    Robb E. Cunningham, Libertarian ......................... St. Ann
  2. W. Todd Akin,* Republican ..................................... St. Louis
    George D. Weber, Democrat .................................... Eureka
    Tamara A. Millay, Libertarian ............................... St. Louis
  3. David Bertelsen, Republican ................................... St. Louis
    Russ Carnahan,* Democrat ..................................... St. Louis
    R. Christophel, Libertarian ..................................... St. Louis
    David Sladky, Progressive ....................................... St. Louis
  4. James A. (Jim) Noland, Republican ....................... Preston
    Ike Skelton,* Democrat ........................................... Lexington
    Bryce A. Holthouse, Libertarian ............................. Warrensburg
    Melinda (Mel) Ivey, Progressive ............................. Kansas City
  5. Jacob Turk, Republican ........................................... Lee’s Summit
    Emanuel Cleaver,* Democrat ................................. Kansas City
    Randall David (Randy) Langkraehr, Libertarian .......... Warrensburg
  6. Sam Graves,* Republican ........................................ Tarkio
    Sara Jo Shettles, Democrat ..................................... Liberty
    Erik Buck, Libertarian ............................................ Liberty
    Shirley A. Yurkonis, Progressive ............................ Savannah
  7. Roy Blunt,* Republican ........................................... Branson
    Jack Truman, Democrat .......................................... Milford
    Kevin Craig, Libertarian ......................................... Powersite
  8. Jo Ann Emerson,* Republican ................................ Cape Girardeau
    Veronica J. Hambacker, Democrat ......................... Salem
    Branden C. McCullough, Libertarian ..................... Cape Girardeau
  9. Kenny C. Hulshof,* Republican .............................. Columbia
    Duane N. Burghard, Democrat ............................... Columbia
    Bill Hastings, Progressive ....................................... Columbia
    Steven R. Hedrick, Libertarian ............................... Warrensburg

Montana

For United States Senator

  • Conrad Burns,* Republican .................................... Billings
  • Jon Tester, Democrat ............................................... Big Sandy
  • Stan Jones, Libertarian ........................................... Bozeman

For United States Representative
At Large

  • Dennis R. Rehberg,* Republican ............................ Billings
  • Monica J. Lindeen, Democrat ................................. Billings
  • Mike Fellows, Libertarian ....................................... Missoula

Nebraska

For United States Senator

  • Pete Ricketts, Republican ........................................ Omaha
  • E. Benjamin Nelson,* Democrat ............................. Omaha

For United States Representative

  1. Jeff Fortenberry,* Republican ................................. Lincoln
    Maxine B. Moul, Democrat ..................................... Lincoln
  2. Lee Terry,* Republican ............................................ Omaha
    Jim Esch, Democrat ................................................. Omaha
  3. 1 Adrian Smith, Republican ....................................... Gering
    Scott Kleeb, Democrat ............................................. Dunning

1 Tom Osborne* not a candidate for re-election; unsuccessful nominee for Governor.

Nevada

For United States Senator

  • John Ensign,* Republican ....................................... Las Vegas
  • Jack Carter, Democrat ............................................. Las Vegas
  • David K. Schumann, Independent American ........ Minden
  • Brendan Trainor, Libertarian ................................. Reno

For United States Representative

  1. Kenneth Wegner, Republican ................................. Las Vegas
    Shelley Berkley,* Democrat .................................... Las Vegas
    Jim Duensing, Libertarian ...................................... Las Vegas
    Darnell Roberts, Independent American ................ Henderson
  2. 1 2 Dean Heller, Republican ......................................... Carson City
    Jill Derby, Democrat ................................................ Gardnerville
    Daniel Rosen, Independent ..................................... Stateline
    James C. Kroshus, Independent American ............ Sparks
  3. Jon C. Porter,* Republican ...................................... Henderson
    Tessa M. Hafen, Democrat ...................................... Henderson
    Joshua Hansen, Independent American ................ Henderson
    Joseph P. Silvestri, Libertarian .............................. Las Vegas

1 Jim Gibbons* not a candidate for re-election; nominated for Governor.

New Hampshire

For United States Representative

  1. Jeb Bradley,* Republican ........................................ Wolfeboro
    Carol Shea-Porter, Democrat .................................. Rochester
  2. Charles F. Bass,* Republican ................................. Peterborough
    Paul W. Hodes, Democrat ....................................... Concord
    ‘‘Ken’’ Blevens, Libertarian ..................................... Bow

New Jersey

For United States Senator

  • Thomas H. Kean, Jr., Republican ........................... Westfield
  • Robert Menendez,* Democrat ................................. Hoboken
  • Daryl Mikell Brooks, Poor People’s Campaign ...... Trenton
  • J. M. Carter, God We Trust .................................... Lawrenceville
  • Len Flynn, Libertarian ............................................ Morganville
  • Edward Forchion, Legalize Marijuana (G.R.I.P.) .. Browns Mills
  • Angela L. Lariscy, Socialist Workers ..................... Newark
  • Gregory Pason, Socialist Party USA ...................... Maywood
  • N. Leonard Smith, Solidarity, Defend Life ............ Hammonton

For United States Representative

  1. Robert E. Andrews,* Democrat ............................... Haddon Heights
  2. Frank A. LoBiondo,* Republican ............................ Ventnor
    Viola Thomas-Hughes, Democrat ........................... Bridgeton
    Thomas Fanslau, We the People ............................. Egg Harbor Township
    Lynn Merle, A New Direction ................................. Vineland
    Robert E. Mullock, Preserve Green Space ............. Cape May Point
    Willie Norwood, Socialist Party USA ..................... Atlantic City
  3. Jim Saxton,* Republican ......................................... Mount Holly
    Rich Sexton, Democrat ............................................ Mt. Laurel
    Ken Feduniewicz, The Patriot Movement .............. Tuckerton
  4. Christopher H. Smith,* Republican ........................ Hamilton
    Carol E. Gay, Democrat ........................................... Brick
    Richard Edgar, Libertarian ..................................... Cream Ridge
    Louis B. Wary, Jr., Remove Medical Negligence ... Brick
  5. Scott Garrett,* Republican ...................................... Wantage
    Paul Aronsohn, Democrat ....................................... Ridgewood
    R. Matthew Fretz, An Independent Voice .............. Upper Saddle River
  6. Leigh-Ann Bellew, Republican ................................ Union Beach
    Frank Pallone, Jr.,* Democrat ................................ Long Branch
    Herbert L. Tarbous, Diversity Is Strength ............ Piscataway
  7. Mike Ferguson,* Republican ................................... Warren Township
    Linda Stender, Democrat ........................................ Scotch Plains
    Thomas D. Abrams, Withdraw Troops Now .......... Ringoes
    Darren Young, Libertarian ...................................... Summit
  8. Jose M. Sandoval, Republican ................................ Passaic
    Bill Pascrell, Jr.,* Democrat ................................... Paterson
    Lou Jasikoff, Libertarian ......................................... Totowa
  9. Vincent Micco, Republican ...................................... Rutherford
    Steven R. Rothman,* Democrat .............................. Fair Lawn
    Michael Jarvis, The Moderate Choice .................... Hawthorne
  10. Donald M. Payne,* Democrat .................................. Newark
  11. Rodney P. Frelinghuysen,* Republican .................. Morristown
    Tom Wyka, Democrat .............................................. Lake Hiawatha
    John Mele, Constitution .......................................... Basking Ridge
    Richard S. Roth, Libertarian ................................... West Caldwell
  12. Joseph S. Sinagra, Republican ................................ Helmetta
    Rush D. Holt,* Democrat ........................................ Hopewell Township
  13. 1 John J. Guarini, Republican ................................... Jersey City
    Albio Sires, Democrat .............................................. West New York
    Dick Hester, Pro Life Conservative ........................ Newark
    Herbert H. Shaw, Politicians Are Crooks .............. North Bergen
    Brian Williams, Socialist Workers Party ............... Newark
    Esmat Zaklama, The American Party .................... Jersey City

1 Robert Menendez* not a candidate.

New Mexico

For United States Senator

  • Allen W. McCulloch, Republican ............................. Farmington
  • Jeff Bingaman,* Democrat ...................................... Santa Fe
  • Orlin G. Cole, Republican (Write-in) ...................... Albuquerque

For United States Representative

  1. Heather Wilson,* Republican .................................. Albuquerque
    Patricia A. Madrid, Democrat ................................. Albuquerque
  2. Stevan Pearce,* Republican .................................... Hobbs
    Albert D. Kissling, Democrat .................................. Las Cruces
    C. Dean Burk, Democrat (Write-in) ........................ Deming
  3. Ronald M. Dolin, Republican .................................. Los Alamos
    Tom Udall,* Democrat ............................................. Santa Fe

New York

For United States Senator

  • Roger Calero, Socialist Workers ............................. Bronx
  • Hillary Rodham Clinton,* Democrat, Independence, Working Families ... Chappaqua
  • Howie Hawkins, Green ............................................ Syracuse
  • Jeffrey T. Russell, Libertarian ................................ Clifton Park
  • John Spencer, Republican, Conservative ............... Yonkers
  • William Van Auken, Socialist Equality .................. Jackson Heights

For United States Representative

  1. Timothy H. Bishop,* Democrat, Independence, Working Families ... Southampton
    Italo A. Zanzi, Republican, Conservative, School Tax Relief ..... Smithtown
  2. John W. Bugler, Republican, Conservative ............ Oakdale
    Steve Israel,* Democrat, Independence, Working Families .... Huntington
  3. Peter T. King,* Republican, Independence, Conservative ............. Seaford
    David L. Mejias, Democrat, Working Families ...... Massapequa
  4. Martin W. Blessinger, Republican, Conservative .................... Floral Park
    Carolyn McCarthy,* Democrat, Independence, Working Families ... Mineola
  5. Gary L. Ackerman,* Democrat, Independence, Working Families .... Jamaica Estates
  6. Gregory W. Meeks,* Democrat ................................ Queens
    Steven Ross, PI ........................................................ Kew Gardens
  7. Kevin Brawley, Republican, Conservative ............. Bronx
    Joseph Crowley,* Democrat, Working Families .... Queens/Bronx
  8. Eleanor Friedman, Republican ............................... New York
    Dennis E. Adornato, Conservative .......................... Brooklyn
    Jerrold Nadler,* Democrat, Working Families ...... New York
  9. Anthony D. Weiner,* Democrat, Working Families .................. Brooklyn
  10. Jonathan H. Anderson, Republican ........................ Brooklyn
    Edolphus Towns,* Democrat ................................... Brooklyn
    Ernest Johnson, Conservative ................................ Brooklyn
  11. 1 Marianna Blume, Conservative .............................. Brooklyn
    Yvette D. Clarke, Democrat, Working Families .... Brooklyn
    Stephen Finger, Republican, Libertarian ............... Brooklyn
    Ollie M. McClean, Freedom .................................... Brooklyn
  12. Allan Romaguera, Republican, Conservative ......... Brooklyn
    Nydia M. Velázquez,* Democrat, Working Families ............. Brooklyn
  13. Vito Fossella,* Republican, Independence, Conservative ... Staten Island
    Stephen A. Harrison, Democrat, Working Families ..................... Brooklyn
  14. Danniel Maio, Republican, Let’s Do It ................... Queens
    Carolyn B. Maloney,* Democrat, Independence, Working Families .... New York
  15. Edward Daniels, Republican ................................... New York
    Charles B. Rangel,* Democrat, Working Families ............... New York
  16. Ali Mohamed, Republican, Conservative ............... Bronx
    José E. Serrano,* Democrat, Working Families .... Bronx
  17. Eliot L. Engel,* Democrat, Working Families ....... Bronx
    Jim Faulkner, Republican, Independence, Conservative ....... Yonkers
  18. Richard A. Hoffman, Republican, Conservative .... Bronxville
    Nita M. Lowey,* Democrat, Working Families ...... Harrison
  19. John Hall, Democrat ................................................ Dover Plains
    Sue W. Kelly,* Republican, Independence, Conservative ....... Katonah
  20. Kirsten E. Gillibrand, Democrat, Working Families ..................... Hudson
    John E. Sweeney,* Republican, Independence,Conservative .... Clifton Park
  21. Warren Redlich, Republican .................................................... Schenectady
    Michael R. McNulty,* Democrat, Independence, Conservative, Working Families ... Green Island
  22. Maurice D. Hinchey,* Democrat, Independence, Working Families ... Saugerties
  23. Robert J. Johnson, Democrat, Working Families ......... Sackets Harbor
    John M. McHugh,* Republican, Independence, Conservative ... Pierrepont Manor
  24. 2 Michael A. Arcuri, Democrat, Independence, Working Families ....... Utica
    Raymond A. Meier, Republican, Conservative ................................ Rome
  25. Dan Maffei, Democrat, Working Families ................................. Syracuse
    James T. Walsh,* Republican, Independence, Conservative ... Syracuse
  26. Jack Davis, Democrat, Independence, Working Families ......... Clarence
    Thomas M. Reynolds,* Republican, Conservative ..................... Clarence
  27. Michael J. McHale, Republican .............................. Buffalo
    Brian Higgins,* Democrat, Independence, Working Families .... Buffalo
  28. John E. Donnelly, Republican, Conservative ............................. Buffalo
    Louise McIntosh Slaughter,* Democrat, Independence, Working Families ... Fairport
  29. John R. ‘‘Randy’’ Kuhl, Jr.,* Republican, Independence, Conservative ... Hammondsport
    Eric J. Massa, Democrat, Working Families ................... Corning

1 Major R. Owens* not a candidate.
2 Sherwood Boehlert* not a candidate.

North Carolina

For United States Representative

  1. G. K. Butterfield,* Democrat ................................... Wilson
  2. Dan Mansell, Republican ...................................... Selma
    Bob Etheridge,* Democrat ..................................... Lillington
  3. Walter B. Jones,* Republican ............................... Farmville
    Craig Weber, Democrat ......................................... Pine Knoll Shores
  4. Steve Acuff, Republican ......................................... Raleigh
    David E. Price,* Democrat ..................................... Chapel Hill
  5. Virginia Foxx,* Republican ..................................... Grandfather Community
    Roger Sharpe, Democrat ....................................... Harmony
  6. Howard Coble,* Republican ................................. Greensboro
    Rory Blake, Democrat ............................................ Charlotte
  7. Shirley Davis, Republican ..................................... Clinton
    Mike McIntyre,* Democrat ...................................... Lumberton
  8. Robin Hayes,* Republican .................................... Concord
    Larry Kissell, Democrat ......................................... Biscoe
  9. Sue Wilkins Myrick,* Republican .......................... Charlotte
    Bill Glass, Democrat .............................................. Charlotte
  10. Patrick T. McHenry,* Republican .......................... Cherryville
    Richard Carsner, Democrat .................................. Hickory
  11. Charles H. Taylor,* Republican ............................ Brevard
    Heath Shuler, Democrat ........................................ Waynesville
  12. Ada M. Fisher, Republican .................................... Salisbury
    Melvin L. Watt,* Democrat ..................................... Charlotte
  13. Vernon Robinson, Republican ............................. Winston Salem
    Brad Miller,* Democrat ........................................... Raleigh

North Dakota

For United States Senator

  • Dwight Grotberg, Republican .................................. Sanborn
  • Kent Conrad,* Democrat ......................................... Bismarck
  • James Germalic, Independent ................................ Fargo
  • Roland Riemers, Independent ................................. Emerado

For United States Representative
At Large

  • Matt Mechtel, Republican ....................................... Page
  • Earl Pomeroy,* Democrat ........................................ Valley City

Ohio

For United States Senator

  • Mike DeWine,* Republican ..................................... Cedarville
  • Sherrod Brown,† Democrat ...................................... Avon
  • Richard Duncan, Write-in ....................................... Aurora

For United States Representative

  1. Steve Chabot,* Republican ...................................... Cincinnati
    John Cranley, Democrat .......................................... Cincinnati
  2. Jean Schmidt,* Republican ..................................... Miami Township
    Victoria Wulsin, Democrat ...................................... Cincinnati
    James J. Candit, Jr., Write-in ................................ Cincinnati
    Nathan Noy, Write-in .............................................. Chillicothe
  3. Michael R. Turner,* Republican ............................. Dayton
    Richard Chema, Democrat ...................................... Dayton
  4. 1 Jim Jordan, Republican ........................................... Urbana
    Richard E. Siferd, Democrat ................................... Lima
  5. Paul E. Gillmor,* Republican .................................. Old Fort
    Robin Weirauch, Democrat ..................................... Napoleon
  6. 2 Chuck Blasdel, Republican ...................................... East Liverpool
    Charles A. Wilson, Jr., Democrat ........................... St. Clairsville
  7. David L. Hobson,* Republican ................................ Springfield
    William R. Conner, Democrat ................................. Beavercreek
  8. John A. Boehner,* Republican ................................ West Chester
    Mort Meier, Democrat ............................................. Hamilton
  9. Bradley S. Leavitt, Republican ............................... Toledo
    Marcy Kaptur,* Democrat ....................................... Toledo
  10. Michael D. Dovilla, Republican ............................... Middleburg
    Dennis J. Kucinich,* Democrat ............................... Cleveland
  11. Lindsey N. String, Republican ................................ Cleveland Heights
    Stephanie Tubbs Jones,* Democrat ........................ Cleveland
  12. Patrick J. Tiberi,* Republican ................................ Columbus
    Bob Shamansky,‡ Democrat ..................................... Columbus
  13. 3 Craig Foltin, Republican ......................................... Lorain
    Betty Sutton, Democrat ........................................... Chardon
  14. Steven C. LaTourette,* Republican ........................ Concord Township
    Lewis R. Katz, Democrat ......................................... Pepper Pike
    Werner J. Lange, Non-Party ................................... Newton Falls
  15. Deborah Pryce,* Republican ................................... Columbus
    Mary Jo Kilroy, Democrat ....................................... Columbus
    Bill Buckel, Write-in ................................................ Columbus
  16. Ralph Regula,* Republican ..................................... Navarre
    Thomas Shaw, Democrat ......................................... Wooster
  17. Don Manning II, Republican ................................... Cortland
    Tim Ryan,* Democrat .............................................. Niles
  18. 4 Joy Padgett, Republican .......................................... Coshocton
    Zack T. Space, Democrat ......................................... Dover

1 Michael G. Oxley* not a candidate.
2 Ted Strickland* not a candidate for re-election; nominated for Governor.
3 Sherrod Brown* not a candidate for re-election; nominated for Senator.
4 Robert W. Ney* not a candidate.

Oklahoma

For United States Representative

  1. John Sullivan,* Republican ..................................... Tulsa
    Alan Gentges, Democrat .......................................... Bartlesville
    Bill Wortman, Independent ..................................... Tulsa
  2. Patrick K. Miller, Republican ................................. Snow
    Dan Boren,* Democrat ............................................ Paden
  3. Frank D. Lucas,* Republican .................................. Cheyenne
    Sue Barton, Democrat ............................................. Tulsa
  4. Tom Cole,* Republican ............................................ Moore
    Hal Spake, Democrat ............................................... Norman
  5. 1 Mary Fallin, Republican .......................................... Oklahoma City
    David Hunter, Democrat ......................................... Oklahoma City
    Matthew Horton Woodson, Independent ................ Oklahoma City

1 Ernest J. Istook, Jr.* not a candidate for re-election; nominated for Governor.

Oregon

For United States Representative

  1. Derrick Kitts, Republican ........................................ Hillsboro
    David Wu,* Democrat .............................................. Portland
    Drake Davis, Libertarian ........................................ Portland
    Dean Wolf, Constitution .......................................... Aloha
  2. Greg Walden,* Republican ...................................... Hood River
    Carol Voisin, Democrat ............................................ Ashland
    Jack Alan Brown, Jr., Constitution ........................ Grants Pass
  3. Bruce Broussard, Republican .................................. Portland
    Earl Blumenauer,* Democrat ................................. Portland
    David Brownlow, Constitution ................................ Damascus
  4. Jim Feldkamp, Republican ...................................... Eugene
    Peter A. DeFazio,* Democrat .................................. Springfield
  5. Mike Erickson, Republican ...................................... Lake Oswego
    Darlene Hooley,* Democrat ..................................... West Linn
    Paul Aranas, Pacific Green ..................................... Silverton
    Douglas Patterson, Constitution ............................. Oregon City

Pennsylvania

For United States Senator

  • Rick Santorum,* Republican ................................... Verona
  • Bob Casey, Jr., Democrat ........................................ Pittsburgh

For United States Representative

  1. Robert A. Brady,* Democrat ................................... Philadelphia
  2. Michael Gessner, Republican .................................. Elkins Park
    Chaka Fattah,* Democrat ....................................... Philadelphia
  3. Phil English,* Republican ....................................... Erie
    Steven Porter, Democrat ......................................... Wattsburg
    Timothy J. Hagberg, Constitution .......................... Warren
  4. Melissa A. Hart,* Republican ................................. Bradford Woods
    Jason Altmire, Democrat ......................................... Pittsburgh
  5. John E. Peterson,* Republican ............................... Pleasantville
    Donald L. Hilliard, Democrat ................................. Brookville
  6. Jim Gerlach,* Republican ....................................... Downingtown
    Lois Murphy, Democrat ........................................... Narberth
  7. Curt Weldon,* Republican ....................................... Glen Mills
    Joe Sestak, Democrat .............................................. Wallingford
  8. Michael G. Fitzpatrick,* Republican ...................... Levittown
    Patrick J. Murphy, Democrat ................................. Bristol
  9. Bill Shuster,* Republican ........................................ Hollidaysburg
    Tony Barr, Democrat ............................................... Claysburg
  10. Don Sherwood,* Republican .................................... Tunkhannock
    Christopher Carney, Democrat ............................... Dimock
  11. Joseph F. Leonardi, Republican .............................. Dupont
    Paul E. Kanjorski,* Democrat ................................. Nanticoke
  12. Diana Irey, Republican ............................................ Monongahela
    John P. Murtha,* Democrat .................................... Johnstown
  13. Raj Peter Bhakta, Republican ................................. Ft. Washington
    Allyson Y. Schwartz,* Democrat ............................. Jenkintown
  14. Michael F. Doyle,* Democrat .................................. Forest Hills
    Titus North, Green ................................................... Pittsburgh
  15. Charles W. Dent,* Republican ................................ Allentown
    Charles Dertinger, Democrat .................................. Bangor
    Greta Browne, Green ............................................... Bethlehem
  16. Joseph R. Pitts,* Republican ................................... Kennett Square
    Lois K. Herr, Democrat ........................................... Elizabethtown
    John A. Murphy, Independent ................................ Coatesville
  17. Matthew A. Wertz, Republican ............................... Hamburg
    Tim Holden,* Democrat ........................................... Saint Clair
  18. Tim Murphy,* Republican ....................................... Pittsburgh
    Chad Kluko, Democrat ............................................ Monroeville
  19. Todd Russell Platts,* Republican ........................... York
    Philip J. Avillo, Jr., Democrat ................................. York
    Derf W. Maitland, Green ......................................... Littlestown

Rhode Island

For United States Senator

  • Lincoln Chafee,* Republican ................................... Warwick
  • Sheldon Whitehouse, Democrat .............................. Providence

For United States Representative

  1. Jonathan P. Scott, Republican ................................ Providence
    Patrick J. Kennedy,* Democrat .............................. Portsmouth
    Kenneth A. Capalbo, Independent .......................... Kingstown
  2. James R. Langevin,* Democrat .............................. Warwick
    Rod Driver, Independent ......................................... Richmond

South Carolina

For United States Representative

  1. Henry E. Brown, Jr.,* Republican .......................... Hanahan
    James E. Dunn, Green ............................................ Garden City
    Randy Maatta, Democrat, Working Families .................... Charleston
  2. Joe Wilson,* Republican .......................................... Springdale
    Michael Ray Ellisor, Democrat ............................... Lexington
  3. J. Gresham Barrett,* Republican ........................... Westminster
    Lee Ballenger, Democrat, Working Families ................. Seneca
  4. Bob Inglis,* Republican ........................................... Travelers Rest
    William Griff Griffith, Democrat ............................ Greenville
    John Cobin, Libertarian .......................................... Greenville
    C. Faye Walters, Green ........................................... Greenville
  5. Ralph Norman, Republican ..................................... Rock Hill
    John M. Spratt, Jr.,* Democrat .............................. York
  6. Gary McLeod, Republican ....................................... Manning
    James E. Clyburn,* Democrat ................................ Columbia
    Antonio Williams, Green ......................................... Columbia

South Dakota

For United States Representative At Large

  • Bruce W. Whalen, Republican ................................ Pine Ridge
  • Stephanie Herseth,* Democrat ............................... Brookings
  • Larry Rudebusch, Libertarian ................................ Bruce

Tennessee

For United States Senator

  • 1 Bob Corker, Republican ........................................... Chattanooga
  • Harold E. Ford, Jr.,† Democrat ............................... Memphis
  • Ed Choate, Independent .......................................... Cleveland
  • David Gatchell, Independent .................................. Franklin
  • Emory ‘‘Bo’’ Heyward, Independent ........................ Nashville
  • Gary Keplinger, Independent .................................. Bethpage
  • Christopher Joseph Lugo, Independent ................. Nashville

For United States Representative

  1. 2 David Davis, Republican ......................................... Johnson City
    Rick Trent, Democrat .............................................. Morristown
    Michael Peavler, Independent ................................ Jonesborough
    James W. Reeves, Independent .............................. Johnson City
    Mahmood (Michael) Sabri, Independent ................ Johnson City
    Robert N. Smith, Independent ................................ Greeneville
  2. John J. Duncan, Jr.,* Republican ........................... Knoxville
    John Greene, Democrat ........................................... Chattanooga
  3. Zach Wamp,* Republican ........................................ Chattanooga
    Brent Benedict, Democrat ....................................... Hixson
  4. Kenneth Martin, Republican ................................... Fairfield Glade
    Lincoln Davis,* Democrat ....................................... Pall Mall
  5. Thomas F. Kovach, Republican ............................... Mount Juliet
    Jim Cooper,* Democrat ........................................... Nashville
    Scott Knapp, Independent ....................................... Nashville
    Ginny Welsch, Independent .................................... Nashville
  6. David R. Davis, Republican .................................... Brush Creek
    Bart Gordon,* Democrat .......................................... Murfreesboro
    Robert L. Garrison, Independent ............................ Gallatin
    Norman R. Saliba, Independent ............................. Murfreesboro
  7. Marsha Blackburn,* Republican ............................. Brentwood
    Bill Morrison, Democrat .......................................... Memphis
    Kathleen A. Culver, Independent ........................... Linden
    Gayl G. Pratt, Independent ..................................... Clarksville
    John L. Rimer, Independent ................................... Middleton
    William J. Smith, Independent ............................... Henderson
    James B. ‘‘Mickey’’ White, Independent ................. Rossville
  8. John Farmer, Republican ........................................ Memphis
    John S. Tanner,* Democrat ..................................... Union City
  9. 3 Mark White, Republican .......................................... Memphis
    Steve Cohen, Democrat ........................................... Memphis
    Jake Ford, Independent ........................................... Memphis

1 William H. Frist* not a candidate.
2 William L. Jenkins* not a candidate.
3 Harold E. Ford, Jr.* not a candidate for re-election; nominated for Senator

Texas

For United States Senator

  • Kay Bailey Hutchison,* Republican ....................... Dallas
  • Barbara Ann Radnofsky, Democrat ........................ Houston
  • Scott Lanier Jameson, Libertarian ......................... Plano

For United States Representative

  1. Louie Gohmert,* Republican ................................... Tyler
    Roger L. Owen, Democrat ....................................... Hallsville
    Donald Perkison, Libertarian ................................. Carrollton
  2. Ted Poe,* Republican ............................................... Humble
    Gary E. Binderim, Democrat .................................. Houston
    Justo J. Perez, Libertarian ...................................... Kingwood
  3. Sam Johnson,* Republican ...................................... Plano
    Dan Dodd, Democrat ................................................ McKinney
    Christopher J. Claytor, Libertarian ........................ Plano
  4. Ralph M. Hall,* Republican .................................... Rockwall
    Glenn Melancon, Democrat ..................................... Sherman
    Kurt G. Helm, Libertarian ...................................... Princeton
  5. Jeb Hensarling,* Republican .................................. Dallas
    Charlie Thompson, Democrat ................................. Athens
    Mike Nelson, Libertarian ........................................ Allen
  6. Joe Barton,* Republican .......................................... Ennis
    David T. Harris, Democrat ...................................... Arlington
    Carl Nulsen, Libertarian ......................................... Arlington
  7. John Abney Culberson,* Republican ...................... Houston
    Jim Henley, Democrat ............................................. Houston
    Drew Parks, Libertarian ......................................... Houston
  8. Kevin Brady,* Republican ....................................... The Woodlands
    James ‘‘Jim’’ Wright, Democrat .............................. New Caney
  9. Al Green,* Democrat ................................................ Houston
  10. Michael T. McCaul,* Republican ............................ Austin
    Ted Ankrum, Democrat ........................................... Cypress
    Michael Badnarik, Libertarian ............................... Austin
  11. K. Michael Conaway,* Republican ......................... Midland
  12. Kay Granger,* Republican ...................................... Fort Worth
    John R. Morris, Democrat ....................................... Fort Worth
    Gardner Osborne, Libertarian ................................ Hillsboro
  13. Mac Thornberry,* Republican ................................. Clarendon
    Roger J. Waun, Democrat ....................................... Wichita Falls
    Jim Thompson, Libertarian ..................................... Mineral Wells
  14. Ron Paul,* Republican ............................................. Surfside
    Shane Sklar, Democrat ............................................ Edna
  15. Paul B. Haring, Republican .................................... Goliad
    Eddie Zamora, Republican ...................................... Edcouch
    Rubén Hinojosa,* Democrat .................................... Mercedes
  16. Silvestre Reyes,* Democrat ..................................... El Paso
    Gordon R. Strickland, Libertarian .......................... El Paso
  17. Van Taylor, Republican ........................................... Waco
    Chet Edwards,* Democrat ....................................... Waco
    Guillermo Acosta, Libertarian ................................ Allen
  18. Ahmad Hassan, Republican .................................... Katy
    Sheila Jackson-Lee,* Democrat .............................. Houston
    Patrick Warren, Libertarian ................................... Houston
  19. Randy Neugebauer,* Republican ............................ Lubbock
    Robert Ricketts, Democrat ...................................... Lubbock
    Fred C. Jones, Libertarian ...................................... Abilene
    Mike Sadler, Write-in .............................................. Abilene
  20. Charles A. Gonzalez,* Democrat ............................. San Antonio
    Michael Idrogo, Libertarian .................................... San Antonio
  21. Lamar S. Smith,* Republican ................................. San Antonio
    John Courage, Democrat ......................................... San Antonio
    Gene Kelly, Democrat .............................................. Universal City
    Tommy Calvert, Independent ................................. San Antonio
    James Lyle Peterson, Independent ......................... Austin
    Mark J. Rossano, Independent ............................... Austin
    James Arthur Strohm, Libertarian ........................ Austin
  22. 1 Nick Lampson,‡ Democrat ........................................ Houston
    Bob Smither, Libertarian ........................................ Friendswood
    Shelley Sekula Gibbs, Write-in ............................... Houston
    Joe Reasbeck, Write-in ............................................ Lago Vista
    Don Richardson, Write-in ........................................ Houston
  23. Henry Bonilla,* Republican .................................... San Antonio
    August G. ‘‘Augie’’ Beltran, Democrat .................... San Antonio
    Rick Bolanos, Democrat ........................................... El Paso
    Adrian DeLeon, Democrat ....................................... Carrizo Springs
    Lukin Gilliland, Democrat ...................................... San Antonio
    Ciro D. Rodriguez,‡ Democrat .................................. San Antonio
    Albert Uresti, Democrat .......................................... San Antonio
    Craig T. Stephens, Independent ............................. San Antonio
  24. Kenny Marchant,* Republican ................................ Coppell
    Gary R. Page, Democrat .......................................... Irving
    Mark Frohman, Libertarian .................................... Grapevine
  25. Grant Rostig, Republican ........................................ Dale
    Lloyd Doggett,* Democrat ....................................... Austin
    Brian Parrett, Independent ..................................... Austin
    Barbara Cunningham, Libertarian ......................... Caldwell
  26. Michael C. Burgess,* Republican ........................... Flower Mound
    Tim Barnwell, Democrat ......................................... Aubrey
    Rich Haas, Libertarian ............................................ Richland Hills
  27. Wm. ‘‘Willie’’ Vaden, Republican ............................ Corpus Christi
    Solomon P. Ortiz,* Democrat .................................. Corpus Christi
    Robert Powell, Libertarian ...................................... Corpus Christi
  28. Henry Cuellar,* Democrat ...................................... Laredo
    Frank Enriquez, Democrat ...................................... McAllen
    Ron Avery, Conservative ......................................... Seguin
  29. Eric Story, Republican ............................................. Houston
    Gene Green,* Democrat ........................................... Houston
    Clifford Lee Messina, Libertarian .......................... Houston
  30. Wilson Aurbach, Republican ................................... Dallas
    Eddie Bernice Johnson,* Democrat ........................ Dallas
    Ken Ashby, Libertarian ........................................... Dallas
  31. John R. Carter,* Republican ................................... Round Rock
    Mary Beth Harrell, Democrat ................................. Gatesville
    Matt McAdoo, Libertarian ....................................... Thrall
  32. Pete Sessions,* Republican ..................................... Dallas
    Will Pryor, Democrat ............................................... Dallas
    John B. Hawley, Libertarian ................................... Dallas

1 Tom DeLay* not a candidate

Utah

For United States Senator

  • Orrin G. Hatch,* Republican .................................. Midvale
  • Pete Ashdown, Democrat ......................................... Salt Lake City
  • Scott N. Bradley, Constitution ................................ North Logan
  • Julian Hatch, Desert Greens .................................. Boulder
  • Roger I. Price, Personal Choice ............................... Huntsville
  • David Starr Seely, Libertarian ............................... St. George

For United States Representative

  1. Rob Bishop,* Republican ......................................... Brigham City
    Steven Olsen, Democrat .......................................... Plain City
    Lynn Badler, Libertarian ........................................ Park City
    Mark Hudson, Constitution .................................... Syracuse
  2. LaVar Christensen, Republican .............................. Draper
    Jim Matheson,* Democrat ....................................... Salt Lake City
    Bob Brister, Green ................................................... Salt Lake City
    Austin Sherwood Lett, Libertarian ......................... St. George
    W. David Perry, Constitution .................................. Sandy
  3. Chris Cannon,* Republican ..................................... Mapleton
    Christian Burridge, Democrat ................................ South Jordan
    Philip Lear Hallman, Libertarian .......................... Provo
    Jim Noorlander, Constitution ................................. Fairview

Vermont

For United States Senator

  • 1 Rich Tarrant, Republican ........................................ Colchester
  • Cris Ericson, Independent ....................................... Chester
  • Bernard Sanders,† Independent .............................. Burlington
  • Pete Diamondstone, Liberty Union ........................ Brattleboro
  • Craig Hill, Vermont Green ...................................... Montpelier
  • Peter Moss, Anti-Bushist Candidate ...................... Fairfax

For United States Representative
At Large

  • 2Martha Rainville, Republican ................................. Williston
  • Peter Welch, Democrat ............................................ Hartland
  • Keith Stern, Independent ........................................ Springfield
  • Jerry Trudell, Independent ..................................... Colchester
  • Chris Karr, We the People ...................................... East Montpelier
  • Bruce R. Marshall, Vermont Green ........................ Rochester
  • Dennis Morrisseau, Impeach Bush Now ................ Pawlet
  • Jane Newton, Liberty Union ................................... Londonderry

1 James M. Jeffords* not a candidate.
2 Bernard Sanders* not a candidate for re-election; nominated for Senator.

Virginia

For United States Senator

  • George Allen,* Republican ...................................... Chesterfield County
  • James H. ‘‘Jim’’ Webb, Jr., Democrat ..................... Arlington
  • Glenda Gail Parker, Independent Green ............... Alexandria

For United States Representative

  1. Jo Ann Davis,* Republican ..................................... Gloucester
    Shawn M. O’Donnell, Democrat .............................. Fredericksburg
    Marvin F. Pixton III, Independent ......................... Spotsylvania
  2. Thelma D. Drake,* Republican ............................... Norfolk
    Philip J. Kellam, Democrat ..................................... Virginia Beach
  3. Robert C. Scott,* Democrat ..................................... Newport News
  4. J. Randy Forbes,* Republican ................................. Chesapeake
    Albert P. Burckard, Jr., Independent Green ......... Carrollton
  5. 5 Virgil H. Goode, Jr.,* Republican ........................... Rocky Mount
    Al C. Weed II, Democrat ......................................... Lovingston
    Joseph P. Oddo, Independent Green ...................... Ruckersville
  6. Bob Goodlatte,* Republican .................................... Roanoke
    Andre D. Peery, Independent .................................. Salem
    Barbara Jean Pryor, Independent .......................... Amherst
  7. Eric Cantor,* Republican ........................................ Richmond
    James M. Nachman, Democrat ............................... Richmond
    W. Brad Blanton, Independent ............................... Stanley
  8. Tom M. O’Donoghue, Republican ........................... Alexandria
    James P. Moran,* Democrat ................................... Arlington
    James T. ‘‘Jim’’ Hurysz, Independent ..................... Arlington
  9. C. W. ‘‘Bill’’ Carrico, Republican ............................. Independence
    Rick Boucher,* Democrat ........................................ Abingdon
  10. Frank R. Wolf,* Republican .................................... Vienna
    Judy M. Feder, Democrat ........................................ McLean
    Neeraj C. Nigam, Independent ............................... Sterling
    Wilbur N. Wood III, Libertarian ............................. Berryville
  11. Tom Davis,* Republican .......................................... Vienna
    Andrew L. Hurst, Democrat .................................... Springfield
    Ferdinando C. Greco, Independent Green ............. Clifton

Washington

For United States Senator

  • Mike McGavick, Republican .................................... Seattle
  • Maria Cantwell,* Democrat .................................... Edmonds
  • Robin Adair, Independent ....................................... Seattle
  • Aaron Dixon, Green ................................................. Seattle
  • Bruce Guthrie, Libertarian ..................................... Tacoma

For United States Representative

  1. Larry W. Ishmael, Republican ................................ Kirkland
    Jay Inslee,* Democrat ............................................. Bainbridge Island
  2. Doug Roulstone, Republican ................................... Snohomish
    Rick Larsen,* Democrat .......................................... Everett
  3. Michael Messmore, Republican ............................... Chehalis
    Brian Baird,* Democrat ........................................... Vancouver
  4. Doc Hastings,* Republican ...................................... Pasco
    Richard Wright, Democrat ...................................... Kennewick
  5. Cathy McMorris,* Republican ................................. Deer Lake
    Peter J. Goldmark, Democrat ................................. Okanogan
  6. Doug Cloud, Republican .......................................... Tacoma
    Norman D. Dicks,* Democrat ................................. Belfair
  7. Steve Beren, Republican .......................................... Seattle
    Jim McDermott,* Democrat .................................... Seattle
    Linnea S. Noreen, Independent .............................. Seattle
  8. David G. Reichert,* Republican .............................. Auburn
    Darcy Burner, Democrat ......................................... Carnation
  9. Steven C. Cofchin, Republican ................................ Tacoma
    Adam Smith,* Democrat ......................................... Tacoma

West Virginia

For United States Senator

  • John R. Raese, Republican ...................................... Morgantown
  • Robert C. Byrd,* Democrat ..................................... Sophia
  • Jesse Johnson, Mountain ........................................ Charleston

For United States Representative

  1. Chris Wakim, Republican ........................................ Wheeling
    Alan B. Mollohan,* Democrat ................................. Fairmont
  2. Shelley Moore Capito,* Republican ........................ Charleston
    Mike Callaghan, Democrat ...................................... Charleston
  3. Kim Wolfe, Republican ............................................ Huntington
    Nick J. Rahall II,* Democrat .................................. Beckley

Wisconsin

For United States Senator

  • Robert Gerald Lorge, Republican ........................... Bear Creek
  • Herb Kohl,* Democrat ............................................. Milwaukee
  • Ben J. Glatzel, Independent .................................... Milwaukee
  • Rae Vogeler, Wisconsin Green ................................ Oregon

For United States Representative

  1. Paul Ryan,* Republican .......................................... Janesville
    Jeffrey C. Thomas, Democrat .................................. Janesville
  2. Dave Magnum, Republican ..................................... Pardeeville
    Tammy Baldwin,* Democrat ................................... Madison
  3. Paul R. Nelson, Republican ..................................... Woodville
    Ron Kind,* Democrat ............................................... La Crosse
  4. Perfecto Rivera, Republican .................................... Milwaukee
    Gwen Moore,* Democrat ......................................... Milwaukee
  5. F. James Sensenbrenner, Jr.,* Republican ............ Menomonee Falls
    Bryan Kennedy, Democrat ...................................... Glendale
    Robert R. Raymond, Independent ........................... Shorewood
    Bob Levis, Wisconsin Green .................................... Brookfield
  6. Thomas E. Petri,* Republican ................................. Fond du Lac
  7. Nick Reid, Republican ............................................. Rice Lake
    David R. Obey,* Democrat ...................................... Wausau
    Mike Miles, Wisconsin Green .................................. Luck
  8. 1 John Gard, Republican ............................................ Peshtigo
    Steven L. Kagen, Democrat ..................................... Appleton

1 Mark Green* not a candidate for re-election; nominated for Governor

Wyoming

For United States Senator

  • Craig Thomas,* Republican .................................... Casper
  • Dale Groutage, Democrat ........................................ Lander

For United States Representative At Large

  • Barbara Cubin,* Republican ................................... Casper
  • Gary Trauner, Democrat ......................................... Wilson

American Samoa

For Delegate

  • Amata Aumua, Republican ..................................... Pago Pago
  • Eni F. H. Faleomavaega,* Democrat ...................... Vailoatai
  • Ae Ae Muavaefaatasi, Jr., Independent ................. Pago Pago

District of Columbia

For Delegate

  • Eleanor Holmes Norton,* Democrat ....................... District of Columbia

Guam

For Delegate

  • Madeleine Z. Bordallo,* Democrat .......................... Hagatna

Virgin Islands

For Delegate

  • Donna M. Christensen,* Democrat ......................... St. Croix
  • Warren B. Mosler, Independent .............................. Christiansted

 


Contact Your Representative
  (Write Your Representative Icon and Link)Write Your Representative
Identify and contact your Representative using the Write Your Representative feature on the House Web site.


 

Contact Your Representative
  Current Vacancies
Find out which Congressional districts are currently vacant.


 

Official Mailing Labels
  Mailing Labels IconMailing Labels
Download Official Mailing Labels of Member Addresses.

 

   

Leadership Information | Congressional Profile | Election Information | Member FAQs

Page last modified: October 31, 2006

Home
| Office of the Clerk | Member Information | Committee Information
Legislative Activities | Historical Highlights | Public Disclosure | Educational Resources
Kids in the House | Site Map | Help

Office of the Clerk - U.S. Capitol, Room H154, Washington, DC 20515-6601
General Assistance: , Technical Assistance:


Security and Privacy Notice